Co je lymfatická drenáž?
Pod pojmem lymfatická drenáž se může naší barvité obrazotvornosti vyjevit ledacos. Proto již první odstavec lze použít pro ubezpečení, že se pro vaše tělo a organismus nejedná o nic invazivního.
Co tedy lymfatická drenáž je a jaké jsou její benefity? Tento článek si bere za cíl seznámit vás ve stručnosti s touto komplexní a mimořádně všestrannou metodou, která co do prevence a pomoci při aktuálních problémech, nemá mnoho konkurence.
Lymfatická drenáž, celým a korektním názvem manuální lymfodrenáž těla, je speciální, jemná hmatová technika, která cíleně ovlivňuje lymfatický systém těla. Existenci lymfatického systému znal už Hippokratés. Jeho (skoro)současník Aristoteles popisoval takzvané cévy s bílou krví. Této "krvi" se postupně začalo říkat míza - termín známý a používaný dodnes. První odborné studie a techniky vypracovali roku 1932 manželé Vodderovi z Dánska, když krouživými pohyby rukou podél lymfatického systému, zkoumali vliv na transport lymfy/mízy v lymfatickém řečišti. Tyto pokusy se staly základem současné manuální lymfodrenáže. Roku 1936 s výsledky svého bádání vystoupili na výstavě "Zdraví a krásy" v Paříži a uvedli na svět nový pojem – lymfatická drenáž. Jejich metoda byla uvedena v praxi v německém Essenu roku 1963. Roku 1992 byla v Karlových Varech založena Česká lymfologická společnost. Díky tomu se tento obor stal (spolu s Německem) v našich krajích evropskou špičkou, za kterou se pokládá dodnes.
Lymfatický systém, nebo také mízní soustava, se skládá z lymfoidní tkáně, ze síti lymfatických cév a lymfatických/mízních uzlin. Lymfoidní tkáň obsahuje buňky, které se tvoří například v kostní dřeni, slezině, nebo trávícím traktu. Všechny tyto tkáně (a ještě další) produkují takzvané lymfocyty, které proudí do krve. Lymfocyty jsou tvořeny různými druhy a jejich životnost se rovněž různí – od několika dnů, po několik let. "Dlouhověké" lymfocyty zabezpečují v těle velmi důležitý mechanismus, kterému říkáme imunologická paměť. Dále je rozlišujeme podle funkce, původu a zralosti na T a B lymfocyty. Jejich funkce je ve smyslu imunitním jak modulární (imunitu posilují), tak obranná (tvorba protilátek). Lymfatické cévy jsou přítomny téměř ve všech tkáních, vyjma například mozku, sítnicích a rohovkách, nebo chrupavkách. Lymfatické cévy, nacházející se na našem těle, nám při pohledu na anatomický nákres zřejmě nejvíce evokují cévní systém, který je s tím lymfatickým úzce propojen.
A protože lymfatický systém je z 80% povrchový, musí se drenáž provádět velmi jemně a kontrolovaně. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že se technicky ani prakticky vzato, nejedná o masáž. Masáž se orientuje na svalstvo, šlachy a fascie. Pomocí tlaků a hmatů o různé intenzitě, frekvenci a sklonech, se dociluje prokrvení svalových a jiných masírovaných tkání, čímž často vzniká bolestivost. Naproti tomu lymfatická drenáž bolet nemá a nesmí. Hmaty jsou jemné, až zdánlivě hladivé. Mají striktněji udanou frekvenci, sklon a pohyby (plošné, kruhovité, spirálovité). Těmito hmaty se stimulují tenoučké mízní cévy, nikoliv o poznání tužší a objemnější svalová tkáň. Cílem manuální lymfodrenáže je především podpora odtoku lymfy bez posilování přítoku krve.
Jinými slovy: procedura nesmí způsobit zarudnutí (prokrvovat drénovanou oblast) kůže, už vůbec ne výše zmíněnou bolest a nesmí se při ní tlakem pronikat do svalových a hlubších prostor těla. Další významnou odlišností je to, že se při drenáži neužívá oleje, ale pudru. Celé je to sem potřeba vypsat, aby klient nebyl po zákroku zklamán s tím, že se vlastně "vůbec nic nedělo" a on čekal něco jiného.
Ale ono se toho dělo více, než by se vešlo do tohoto článku…
Než však čtenáře mořit dalším odborným výkladem, přejděme v druhé půlce článku, bez dalších průtahů, k lidštějšímu slovníku.
Základní princip drenáže máme nastíněný a definovaný - podpora odtoku lymfy. V našem lymfatickém systému se v průběhu života usazují odpadní látky (říkejme jim třeba balast), které jsou pro organismus pouze nadbytečné, v závažnějších případech toxické. Pokud naše lymfomotorika (proudění mízy) nepracuje správně, či je zcela zastavená, všechen balast zůstává vězet v našem organismu. To způsobuje širokou škálu méně i více škodlivých příznaků. Například zadržování vody (otoky končetin, zejména nohou), snížené metabolické funkce, zeslabování imunity a její nefunkční obnovování. Špatný stav lymfy ale může jít tak daleko, že má přímý vliv na celkovou vitalitu, svěžest a dokonce psychiku. Již po jedné základní lymfatické drenáži lze pocítit psychickou úlevu a příval dobré nálady. Nejviditelnějším ze všech benefitů lymfodrenáže je bezpochyby odtok přebytečné tekutiny z končetin – všechno špatné a nepotřebné vyloučí organismus skrze kolečko biologických procesů přes močový měchýř. Spolu se zadržovanou tekutinou opustí tělo i velká řada toxických látek, které v našem těle zůstávají například po dlouhodobém užívání silných léků (zejména antidepresiv), kouřením, pitím alkoholu a konzumací nekvalitních potravin a nápojů obecně. Protože je lymfatický systém spojený s naším metabolismem, má i vysoký vliv na funkci hormonální rovnováhy. Lymfatická drenáž pomáhá hormonální hladinu optimalizovat na správné a efektivní fungování. Tím pádem je tato procedura vhodná i na podporu hojivosti při pooperačních stavech, ale třeba i jako "nakopávač" celkové regenerace, neboť zlepšuje spánkový proces. A tělo i jeho organismus regeneruje nejvíce právě při hlubokém spánku, jehož kvalitu a hloubku lze lymfodrenáží přímo pozitivně ovlivnit. Z kosmetického hlediska možno kupříkladu vypíchnout, že má příznivý vliv na stav a zdraví kůže, zrychluje hojení drobných povrchových zranění (odřenin, modřin, škrábanců, pooperačních jizev), ale napomáhá i jako prevence před jejím stárnutím. Dále zpomaluje tvorbu vrásek a částečně zmírňuje příznaky celulitidy.
Nejspíše nejzajímavějším výkladovým aspektem je popis znatelných účinků, bezprostředně po absolvování lymfodrenáže. Proč je zrovna tohle nejzajímavější a proč o tom píšu? Protože účinky jsou vysoce individuální. Lze bez přehánění prohlásit, že nikdo se nebude cítit stejně, jako někdo další. Za příznak, společný všem, lze považovat zvýšenou močopudnost, ale tím to končí. Vaše tělo a organismus bude dále reagovat zcela jedinečně a rovněž vy budete vnímat jiné "prožitky". Odvíjí se to od toho, jaký má (či nemá) váš organismus momentálně problém. Může se stát, že nebudete pociťovat vůbec nic. Ale třeba po třech dnech najednou pocítíte příval energie, který jste už dlouho nezažili. Nebo se v onen den po dlouhé době opravdu skvěle, jak se říká, vyspíte do růžova. Možná se vám začne chtít neodbytně spát už při drenáži, nebo vás z ničeho nic "potká" tak skvělá nálada, že se budete po zbytek dne už jen veselit a nic vás nerozhodí. Pocity z procedury jsou stejně jedinečné, jako jste vy sami. Proto doporučuji nedat na vyprávění a zprostředkované postřehy, co se povalují na internetu a tak podobně, ale sami si přijďte zažít co se bude dít a jak se následně budete cítit. Vyhnete se tak zklamání z falešných představ, které jste si, možná, o lymfatické drenáži před jejím prvním absolvováním vytvořili. Není ani vyloučené, že se vám po lymfodrenáži může udělat (ale vůbec nemusí) zle – hlava vás bude třeštit a celkově se nebudete cítit fit. To ale není špatně, to se jen tělo čistí. Proto - a to zdůrazňuji ve vší naléhavosti - je třeba po absolvování procedury dbát velmi zvýšeného příjmu tekutin, ať těmto příznakům předejdete a hlavně… ať maximalizujete její příznivé účinky.
Již zde padlo slovo prevence. Z hlediska prevence pro celkové zdraví není příliš účinnějších pomocných procedur, než právě lymfodrenáž. Nejen že napravuje aktuální problémy, ona jim i přechází. Její účinky sahají tak dalece, že například snižuje riziko vzniku karcinomu, čili rakoviny. Prováděly se i pokusy s velice dobrými výsledky, které zkoumaly vliv drenáží při léčbě depresí a jiných psychických problémů. Jak vidno, kladných výsledků nabízí tato technika nepřeberně. Proto, pokud cítíte, že to je pro vás správná cesta, vyplatí se na proceduru docházet pravidelně. Jedno z nejzákladnějších pravidel manuálních lymfodrenáží zní: "Není důležitá četnost, ale pravidelnost". Takže pokud vás netrápí aktuální problémy, které je vhodné řešit vyšším počtem procedur, úplně postačí absolvovat proceduru třeba jen jednou za měsíc, neboť jak už nyní víme… lymfodrenáž není masáž a řídí se jinými pravidly. Volba četnosti návštěv tedy zůstává na vás. Vytvořte si ale systém pravidelnosti, ať má tato procedura nejvyšší možnou účinnost a přidanou hodnotu. Věřte tomu, že se to vyplatí...
Co nejobecněji jsem vám zde nastínil to nejzákladnější, co
jsem považoval za nejdůležitější. Protože však jde tato metoda a její
individuální aplikovatelnost mnohem hlouběji, než by se vešlo do několika
odstavců, mám pro tuto příležitost v nabídce připravenou i možnost osobní konzultace,
kde si můžeme vše rozebrat podrobněji a kde vám dokážu podat mnohem
komplexnější a individuálnější informace. To se nejvíce vyplatí pro cílené
řešení vašich konkrétních problémů, neboť konzultace slouží i jako poradenství
pro všechny, kteří pro své zdraví chtějí udělat opravdu vše, co jim možnosti
nabízí. Nestyďte se proto této možnosti využít, když budete potřebovat odborných rad a doporučení. Další potřebné informace lze najít zde a zde.
Přeji vám krásný den a ať se vám daří!